21 Nisan 2014 Pazartesi 18:50  [*]  MHP MECLİS ÜYELERİ BELLİ OLDU 21:26  [*]  AKP Meclis Adayları Belirlendi 03:38  [*]  Başkan Orbay ekibini belli oldu… 23:57  [*]  ÖĞRETMENLER GELECEĞİMİZİN TEMİNATIDIR 23:37  [*]  KADINA ŞİDDET İNSANLIK SUÇUDUR 23:32  [*]  ŞİMŞEK ÖĞRETMENLERİ UNUTMADI 23:27  [*]  Meslek Odaları seçime gidiyor 23:22  [*]  CHP’DEN KADINA ŞİDDET KINAMASI 03:25  [*]  BAŞKAN TEMURAYAK IN ACI GÜNÜ 02:24  [*]  MHP NİN ADAYI KALE Mİ? TEMEL Mİ? 04:33  
 Çok Okunanlar
 
 Çok Yorumlananlar
 


İNCİRLİOVA NIN TARİHİ VE TURİSTİK YERLERİ
Güzel İlçemizi tanıyalım tanıdalım...

BALLIKAYA
Dereağzı Köyünün hemen üzerindeki dağda yer almaktadır. Bu kayanın oyularak yapılmış bir barınak olduğu tahmin edilmekle birlikte, ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmemektedir. Bunun hakkında yazılı belge ve kaynak bulunmamaktadır.
Kaya içine oyularak yapılmış olan barınakları incelediğimizde, giriş kapısının olduğu, ancak zamanla bu kapının yok olduğu anlaşılmaktadır.
DEREAĞZI (YUNAN KÖPRÜSÜ)
Üç kemerden meydana gelen bu köprünün, ortada bir büyük ve iki yanda iki küçük kemerden meydana gelmiştir. Su, büyük kemerin altından akmaktadır. Köprü, doğu-batı istikametinde yapılmış olup, doğuda bulunan kemeri zamanla yıkılmıştır. 1970 yılında, Karayolları tarafından restore edilerek geçiş sağlanmıştır. Daha sonraki yıllarda yanına yeni  bir köprü yapılmış ve Dereağzı Köprüsü geçişe kapatılmıştır.
ERBEYLİ KÖY CAMİSİ
1891 yılında, Erbeyli Köyü eşrafından Sarı Hüseyin Ağa tarafından yaptırılmıştır. Mimarının adı bilinmemektedir. Yapımında taş malzeme kullanılmıştır. Camii 960 m2 lik bir alana yerleştirilmiştir. Camiinin toplam alanı ise 200 m2 dir. Ağırlığı çeken bağlantılar kurşundan yapılmıştır. Camide 1 şadırvan, 2 tuvalet, 3 tabutluk, 8 çeşme ve 3 oda bulunmaktadır. 
DİBEKTAŞI (KURUÇEŞME)
İncirliova’nın Dibektaşı mevkiinde 1894 yılında yaptırılmıştır. Bu çeşmenin kitabesinde “Hasenat ve hayrat sahibi Muhammet Alioğlu, Muhammet Ali ruhuna Fatiha” yazısı ile Rumi 1310 (Miladi 1894) tarihi yer almaktadır. Bu çeşme 1976 yılında Belediye tarafından restore edilmiş ve halen kullanılmaktadır.
ANTİK KENT
Karabağ köyü sınırları içinde, eski adıyla “Saray Çukuru”, yeni adıyla “Cılımbız” denilen yerde, eski iki medeniyetin yaşadığı yerdir. Son yıllarda bu bölgede izinli kazılar yapılmıştır. Yapılan kazılar sonucunda, yeraltında su yolları, künk şeklinde ince borular ve soğuk hava deposu kalıntıları bulunmuştur. Toprak yüzeyinden 14 metre aşağıda duvarlara, su kemerlerine ve hamam kalıntılarına rastlanmıştır.
KÜLTÜRPARK
İncirliova Belediyesi tarafından yapılan, halkın piknik yapabilmesi için düzenlenen, mesire yeri olarak kullanılan, içinde yazlık düğün salonları ve çay bahçeleri bulunan, yeşillikler arasında, ağaçlandırılmış, nezih bir dinlenme yeridir. Kültür Park’a ilçemiz dışından gelen ziyaretçiler de vardır. İlçemizin batısında İzmir-Aydın karayolu üzerinde bulunmaktadır.
İKİZDERE BARAJI
Adını üzerine kurulan çaydan almaktadır. DSİ 21. Bölge Müdürlüğü tarafından sulama ve içme suyu olarak kullanmak üzere planlanmış, su toplanmaya başlanmış olup inşaatı devam etmektedir. Baraj inşaatı bittiğinde, Aydın’a ve İncirliova’ya büyük yararlar sağlayacaktır. Çevrenin güzelleşmesi ve bitki örtüsünün zenginleşmesinde önemli katkılar sağlayacaktır.
22:12:00
21 Nisan 2014
Bu haber  1452  kere okundu Yazıcıya Yolla
YORUMLAR
 mehmet türkeri  2010-06-26
  ellerinize saglik
 Bu kadar basarili bir sayfayi hayal bile edemezdim kim ve kimler ugras verdiyse ellerinize saglik. Burada yurt disinda yasarken kendi ilcemi internetten bile olsa görmek beni cok duygulandirdi. Basarilarinizin devamini diliyor ve güzel ilcemizden daha cok fotograf görmeyi diliyorum. Saygilarimla
Bu Habere Yorumunuzu Ekleyin
İsim
E-posta
Başlık
Yorum
       Tüm alanlari doldurmaniz gerekmektedir
Yazarlarimiz
AKAN KARACA
Günaydın sabah oldu Dün nerdeydin Günaydın…
Bahadır SUSAR
İncirliova'da Ekonomik Hareketlilik
Erçin Temurayak
SAMİMİYET, bazen incitir insanı..
Mehmet ÇALLIOĞLU
BANA GÖRE REFARANDUMUN SONUCU
Muammer Özdayıoğlu
ANADOLU’DA TÜRK TARİHİ VE FOLKLORU 4
Size Soruyoruz
Hangi Partiye Oy Vereceksiniz
A.K.P
C.H.P
M.H.P
B.D.P
BAĞIMSIZ
DİĞER

 Videolu Haberler

  RECEP PAŞA UYGULAMASI  Vali Coş Milletvekili Atay bayramda tartıştı
 Yaralı askerlerden biri İncirliovalı
 Şehidim son yolculuğuna uğurlandı
 GS - FB Karşılaşmasındaki GOL
Untitled Document
  Hava Durumu
ANKARA
ANKARA
ANKARA
ANKARA
ANKARA

Sitene Döviz Kuru Ekle
Iletisim   |   Künye   |   Anasayfam yap   |   Sik Kullanilanlara Ekle
Optimizasyon IE 5+ ve FF1+[ 1024 x 768 ] & Macromedia Flash
Tüm içerikler deneme yayını için eklenmiştir.

Hosting:  Alfa Server    Web Desing:  Alfa Web Team    PowerBy:  Alfa Bilgisayar 0.256.5851629  11.1.2011
Bu Site Toplam 12343 Kez Ziyaret Edildi.